Zapalenie chrząstki żebrowej to niepokojący dla pacjentów stan który często przypomina zawał serca. Dzieje się to dlatego że często powoduje ostry, kłujący ból w klatce piersiowej oraz utrudnia oddychanie.
Do stanu zapalnego dochodzi wówczas gdy chrząstka kostna ulega częściowemu zniszczeniu z powodu nadużycia lub urazu. To zapalenie może być spowodowane powtarzającymi się ruchami, takimi jak podnoszenie ciężarów, a nawet zbyt silny kaszel lub kichanie. Inne czynniki, które mogą przyczyniać się do zapalenia chrząstek to ciąża, infekcje układu oddechowego, zapalenie stawów i niektóre choroby autoimmunologiczne.
Głównym objawem zapalenia chrząstki żebrowej jest intensywny ból w klatce piersiowej, który pojawia się nagle i może trwać od kilku minut do kilku dni, lub dłużej.
Inne objawy mogą obejmować tkliwość podczas naciskania na dotknięty obszar, obrzęk lub zaczerwienienie wokół klatki piersiowej i trudności w głębokim oddychaniu z powodu napięcia mięśni ściany klatki piersiowej.
Rozpoznanie zapalenia chrząstki żebrowej zwykle obejmuje badanie rentgenowskie oraz badania krwi. Lekarz zwykle również wykonuje EKG w celu wykluczenia zawału serca.
Leczenie zazwyczaj obejmuje odpoczynek oraz przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen lub naproksen. Dodatkowo w niektórych przypadkach wskazana jest fizjoterapia która może przyspieszyć okres rekonwalescencji.
W większości przypadków zapalenie chrząstek kostnych nie jest poważnym problemem — jednak jeśli objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, należy zasięgnąć ponownej porady lekarzaw celu wykluczenia innych schorzeń.