Przejdź do treści

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa to zespół bólowy spowodowany uciskiem lub podrażnieniem nerwu kulszowego, biegnącego od dolnej części pleców (kręgosłup lędźwiowy) poprzez pośladki do nogi.

W zależności od siły nasilenia podrażnienie nerwu kulszowego może powodować drętwienie, osłabienie siły mięśni oraz ból w konkretnym obszarze ciała, najczęściej w okolicy kręgosłupa, pośladków aż po kolano lub stopę. 

Innym, nieco lżejszym objawem może być uczucie mrowienia w stopach i palcach.  W większości przypadków objawy te obejmują jedną stronę ciała.  Niemniej jednak, tzw. obustronna rwa kulszowa może się zdażyć.

Najczęstszym powodem rwy kulszowej jest przepuklina krążka międzykręgowego (dysku) który uciska na nerw kulszowy.  Rwa kulszowa może być również spowodowana zwężeniem otworu kręgowego, kręgozmykiem (wysuwanie się kręgów względem siebie) oraz ostrogami kostnymi. W niektórych przypadkach rwa kulszowa może być również związana z ciążą lub siedzeniem przez długi czas w niewygodnej pozycji.

Objawy rwy kulszowej różnią się w zależności od osoby i mogą wahać się od łagodnego dyskomfortu do silnego bólu i niepełnosprawności. Typowe objawy to ostry ból promieniujący w dół jednego biodra i nogi, uczucie drętwienia lub mrowienia w kończynach dolnych, trudności w poruszaniu się po jednej stronie ciała bardziej niż po drugiej, a nawet osłabienie w dotkniętych obszarach.

Prawidłowe i efektywne leczenie rwy kulszowej wymaga dokładnej diagnozy, aby dowiedzieć się co dokładnie powoduje objawy. Następnie wprowadza się konkretne leczenie dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta czy pacjentki. Zabiegi mogą obejmować sesje fizjoterapeutyczne, takie jak ćwiczenia rozciągające lub masaże; leki zmniejszające stan zapalny lub łagodzące ból; lub zabieg chirurgiczny w celu usunięcia wszelkich przeszkód, które mogą powodować ucisk na nerw kulszowy.

Aby skutecznie radzić sobie z bólem związanym z rwą kulszową, pacjentom zaleca się unikanie czynności zwiększających poziom dyskomfortu, odpoczynek podczas zaostrzeń, utrzymywanie prawidłowej postawy podczas długiego siedzenia, regularne spacery. przez cały dzień i pozostawać nawodnionym.

Leczenie domowe

Leczenie domowe rwy kulszowej jest jedną z opcji którą wybierają osoby z objawami o niskim nasileniu.

Priorytetem powinno być złagodzenie napięcia mięśni, które z kolei zmniejszy nasilenie bólu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozluźnienie mięśni są ciepłe okłady. W tym celu można stosować termofor, ciepłą kąpiel lub prysznic, lub rozgrzewające plastry dostępne w aptekach.

Kolejną formą leczenia domowego rwy kulszowej są ćwiczenia rozciągające mięśnie. Niestety jest to temat bardzo obszerny, wymagający książki, a nie kilku zdań. Należy jednak pamiętać że pierwszych dniach ataku rwy kulszowej, podczas gdy objawy są najsilniejsze, wszelki ruch a tym bardziej ćwiczenia mogą być po prostu nie możliwe do wykonania. Po kilku dniach gdy objawy nieco ustąpią, wskazany jest ruch (chodzenie po domu) i umiarkowane ćwiczenia. Błędem jest unikanie ruchu i tzw. „zasiedzenie się”. Wskazane są ćwiczenia mające na celu delikatne rozciąganie, takie jak skłony do przodu lub unoszenie nóg. Pomogą one zmniejszyć napięcie mięśni i poprawić ogólną mobilność. Ćwiczenia te należy wykonywać delikatnie i powoli – unikając ruchów powodujących ból lub dyskomfort.

Innym domowym sposobem leczenia rwy kulszowej są herbatki ziołowe, takie jak herbata imbirowa lub rumianek, gdyż mają one właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Niestety ich skuteczność nie została dokładnie zbadana i z tego powodu ja osobiście nie zalecam pacjentom tej formy leczenia, szczególnie jako jedynej formy terapii.

Ciekawostki

Wiele osób uważa również, że stosowanie olejków eterycznych, takich jak olejek lawendowy lub olejek z mięty pieprzowej bezpośrednio na skórę, może pomóc zmniejszyć stan zapalny i przynieść ulgę w bólu nerwów. Brak jednak konkretnych dowodów na ich skuteczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *