Przejdź do treści

Domowe sposoby na wrzody żołądka

Wrzody żołądka (wrzody trawienne) to nic innego jak po prostu rany rozwijające się na ścianie żołądka. Mogą one być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak stosowanie niektórych leków (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, NLPZ), stres, palenie tytoniu lub nadmierne spożycie alkoholu. Typowe objawy wrzodów żołądka to ból brzucha, wzdęcia, utrata masy ciała, nudności i wymioty.

Leczenie wrzodów żołądka zazwyczaj obejmuje zmiany stylu życia, takie jak rzucenie palenia i zmniejszenie poziomu stresu, oraz leki hamujące wytwarzanie kwasu żołądkowego.

Pacjenci często pytają mnie – czy są inne opcje leczenia wrzodów? Moja odpowiedź brzmi: tak i nie. Stosowane od wieków naturalne środki, takie jak miód czy sok z kapusty, rzeczywiście mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i tym samymi złagodzić objawy wrzodów żołądka. Dowody na ich pozytywny wpływ na wrzody żołądka są w postaci zeznań naszych babć i dziadków, ale i również badań klinicznych.

Niestety, w średnio i bardzo zaawansowanej chorobie wrzodowej te domowe sposoby mogą okazać się nie wystarczające, a potrzeba zastosowania leków z grupy inhibitorów pompy protonowej (oraz w niektórych przypadkach – antybiotyków) może okazać się niezbędna do wyleczenia.


Probiotyki

Probiotyki to innymi słowy „dobre bakterie”, które jak wykazują badania kliniczne mogą być korzystne w leczeniu wrzodów żołądka. Stosowanie probiotyków może pomóc zmniejszyć stan zapalny żołądka i tym samym złagodzić objawy, takie jak ból brzucha i niestrawność.

Zaleca się przyjmowanie 1-2 kapsułek probiotyku dziennie przez okres kilku tygodni. Należy jednak pamiętać że probiotyki, tak jak inne suplementy czy leki, mogą nieść ze sobą skutki uboczne – są one rzadkie, ale nie należy o nich zapominać. Mam tutaj na myśli wzdęcia oraz nasilenie bólu brzucha spowodowane przyjmowaniem nadmiernej ilości probiotyku (powyżej zalecanej dawki) lub zbyt długim okresie stosowania probiotyku w przypadkach gdy nie jest to uzasadnione.


Sok z kapusty

Sok z kapusty jest starym i nadal popularnym środkiem do leczenia wrzodów żołądka. Badania wykazały, że sok z surowej kapusty może skutecznie zmniejszać nasilenie wrzodów, łagodzić objawy, takie jak ból brzucha i wzdęcia, poprawiać trawienie i zwiększać odporność.

Sok z kapusty zawiera również bakterie kwasu mlekowego, które wpływają korzystnie na zdrowie jelit i pomagają wzmocnić naturalną obronę organizmu przed patogenami, takimi jak bakterie H. pylori odpowiedzialne za sporą część przypadków wrzodów żołądka.

Zalecane dawkowanie w leczeniu wrzodów żołądka sokiem z kapusty to picie 100 mililitrów (3 uncje) dwa razy dziennie – na czczo lub z posiłkami – przez okres do dwóch tygodni.


Aloes

Aloes jest kolejnym domowym sposobem na leczenie wrzodów żołądka. Spożywanie soku z aloesu może zmniejszyć stan zapalny i złagodzić ból brzucha. Aloes zawiera polisacharydy, które chronią ścianę żołądka i jelit przed szkodliwymi kwasami i toksynami.

W leczeniu wrzodów żołądka zaleca się picie 1/4 szklanki (60 ml) soku z aloesu 2-3 razy dziennie przez okres maksymalnie 12 tygodni.


Kurkuma

Kurkuma to jeden z najstarszych preparatów stosowanych w leczeniu wrzodów żołądka. Badania kliniczne wykazały, że może kurkuma zmniejsza stan zapalny i łagodzi ból brzucha oraz wzdęcia. Uważa się, że kurkumina, czyli aktywny składnik kurkumy, odpowiada za jej właściwości lecznicze.

Zalecana dawka: 500 miligramów (mg) mielonego korzenia kurkumy trzy razy dziennie przez okres do 12 tygodni.


Czosnek

Czosnek jest kolejnym wypróbowanym naturalnym środkiem pozytywnie wpływającym na wrzody żołądka. Spożywanie czosnku może pomóc zmniejszyć stan zapalny i złagodzić objawy, takie jak ból brzucha czy niestrawność. Allicyna, będąca substancją aktywną w czosnku, najprawdopodobniej odpowiada za jego właściwości lecznicze.

Zaleca się spożywanie dwóch ząbków czosnku dziennie lub przyjmowanie suplementu czosnku zawierającego 500 mg allicyny do trzech razy dziennie przez okres 2-3 miesięcy.


Miód

Miód to kolejny domowy sposób na wrzody żołądka stosowany od wieków. Miód zmniejsza stan zapalny i łagodzi ból brzucha. Aktywne związki zawarte w miodzie, takie jak pyłek pszczeli i propolis, są odpowiedzialne za jego właściwości lecznicze.

W leczeniu wrzodów żołądka zaleca się spożywanie 1 łyżeczki surowego miodu dziennie lub suplementację miodem zawierającą 500 mg pyłku pszczelego do 3 razy dziennie przez okres 2-3 miesięcy.


Lukrecja

Lukrecja to znany od wieków i ceniony ziołowy środek na wrzody żołądka. Zawarty w lukrecji kwas lukrecjowy ogranicza stan zapalny i łagodzi objawy.

W leczeniu wrzodów żołądka zaleca się spożywanie do 3 gramów lukrecji dziennie w postaci herbaty lub suplementu przez okres do 12 tygodni.